قلعه-پشتاب-هوراند
0 0

قلعه پشتاب هوراند

نویسنده : سجاد فیاض دل چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸

قلعه بشتاب

ساعت هفت صبح روز جمعه ششم دیماه در یک هوای سرد زمستانی به طرف شهرستان هوراند راه افتادیم که مقصدمون یکی از هیجان انگیزترین قلعه های کشور یعنی قلعه پیشتو "پشتاب" می باشد که مسیر خیلی جالب و دیدنی هم داره.

روستا هوراند

تقریبا تا نزدیکی قلعه مسیر بصورت آسفالت هست و بقیه مسیر خاکی نسبتا هموار هست و معمولا خودروهارو در ابتدای جاده خاکی پارک میکنن و بقیه مسیر تا قلعه رو پیاده  روند.

کوه هشت سر

چندین راه برای رسیدن به قلعه وجود داره که ما سخت ترین مسیر رو انتخاب کردیم تا هم طبیعت زیباش لذت ببریم و هم میانبر میشه . البته کمی هم خطرناکه!!

قلعه پشتاب

اطراف قلعه پر از غارهای طبیعی بزرگ و کوچکی هست که در گذشت چندین هزار سال بوجود اومدن و محلی برای استراحت چوپانان و کوهنوردان هم شده.البته بعضا به قدری زیبا هستند که انگاو با دست کنده شدند .

قلعه پشتاب

قلعه از دور مشخصه و تقریبا ارتفاع زیادی هم داره و برای رسیدن به قلعه باید دور بزنیم و از قسمت پشت وارد بشیم!چندین نظریه در مورد قلعه پیشتو وجود دارد که چون قلعه در خارج از شهر و موقعیت کوهستانی دارد، بیشتر کارکرد نظامی و دفاعی داشته و برای مقابله با دشمن و قصد دفاع از مردم ساخته شده است!

قلعه پشتاب

قلعه پیشتو در ارتفاع 3 هزار متری از روستای پیشتو و 1500 متر بالای کوه هشت سر بنا شده و گفته می شود این قلعه با سایر قلعه های منطقه، مثل قلعه بابک در ارتباط یوده و با روشن کردن آتش و دود به یکدیگر پیام می دادند.

قلعه پشتاب

 

نمایی فوق العاده زیبا از دیوار صخره ای قلعه پیشتو که شاید خاص ترین نوع دیوار رو در بین قلعه های جهان دارد و انگار سنگها ذوب شده و شبیه آبشار هست.

حتی مردمان باهوش آن زمان، از این معماری استفاده کردن و برای هدایت آب برف و باران به آب انبارها استفاده کردند که خیلی جالبه!

قلعه پشتاب

برای رسیدن به قلعه از نردبان فلزی که وجود دارد استفاده کردیم و به یک بخش طاقچه مانند رسیدیم و فوق العاده خطرناکه، چون با یک لحظه اشتباه و سر خوردن، به پایین پرت میشی.

قلعه پشتاب

ارتفاع نردبان و ارتفاع پرتگاه، در عکس بالا کاملا مشخصه و عبور از آن هیجان خاصی داره در این شرایط اگه باد هم کمی تند باشه شرایط رو سخت و خطر ناک می کند.

پشتاب

مسیری تنگ در کنار پرتگاههای بلندی وجود داره که با کمک سیم بکسل های نصب شده در صخره ها رد کردیم و یک حفاظ فلزی هم برای جلوگیری از سقوط احتمالی گردشگران در نظر گرفته شده.

بایقوش پشتاب

در ساخت دیوارهای قلعه از سنگهای لاشه ای، ملات گل رس، ساروج و تعداد آجر استفاده شده است، آثار بدست آمده از درون قلعه سفالهای بدون طرح و نقش و نگار هستند.

پشتاب

در سه سمت قلعه، پرتگاههای مخوفی وجود دارد که قلعه رو نفوذ ناپذیر می کند، آب انبارهای متعددی در این قلعه وجود داره که بیشتر آن کنده کاری شده.

قلعه پرشتاب

برای رسیدن به بام قلعه باید از یک مسیر خطرناک دیگر عبور کنیم که خوشبختانه سیم بکسل نصب شده و با کمک آن میشه رد شد.

پشتاب

تنها در معبر شمالی قلعه، 220 پله سنگی دست تراش وجود دارد که ورود به قلعه رو امن کرده و واقعا حیرت انگیز هست.

برچسب ها :

ثبت نظر

نظرات ( 0 )